Obec Ohnišťany

Jak to bylo s hospodou?

Hospůdko, hospůdko malá, hospůdko začouzená ….
Obecní hospoda.
Obecní hospodaKdyž před dvěma měsíci nájemkyně hospodu zavřela, byli jsme velmi překvapeni! Proč asi udělala tento poslední krok, když ten první – před necelým rokem – byl plný elánu a plánů? Každý na to máme svůj názor a ten je buď správný nebo je skutečnost úplně jiná. Veřejně se exhostinská vyjádřila, že ji Ohnišťáci zklamali! Ale, čím zklamala třeba naše rodina? Tím, že do hospody nechodíme? Nevím, ale nutí mě to k zamyšlení nad tím, proč naše hospoda má na trvalý provoz takovou smůlu. Vezmu to od začátku! Když Machkova rodina dostala objekt v restituci zpátky do svého majetku, nebyl mezi nimi už nikdo, kdo by ji provozoval. A tak byla prodána asi třem místním a bývalým Ohnišťákům. Ti provedli nejnutnější opravy a hospodu pronajali. Nájemkyně byla šikovná a nějak to fungovalo až do té doby, kdy se majitelé rozhodli celý dům prodat. Nikdo místní ho nechtěl koupit a tak vyvstal problém. Zájemci, kteří se objevili, už nechtěli provozovat hostinskou činnost,  sál chtěli použít na sklad a to ve vsi vyvolalo opravdovou nevoli. A obyvatelé se rozdělili názorově na ty, kteří chtěli sál i hospodu zachovat,  jiní chtěli, ať se to prodá a dalším to bylo úplně jedno. Místní kupec nebyl žádný a tak byl vyvinut velký nátlak na obecní zastupitelstvo, aby obec objekt koupila. Těm se do toho nechtělo, protože nebylo tolik finančních prostředků. To si mohou dovolit jen obce velké a bohaté a to naše není. Ale ta první skupina tlak zesílila a uspořádala podpisovou akci a její výsledek byl tak silný, že obec musela v roce 2008 uspořádat řádné obecní referendum, které ji donutilo dům č.p.137 koupit. A pak už se to rozjelo – ten nepřetržitý odtok peněz z obecní pokladny. Objevila se spousta různých stavebních závad a nedostatků. Hledali se nájemci a ti se tam nezdrželi déle než rok a odešli. Asi tam šli s představou, že z nich budou ihned milionáři. Tak a co teď dál! Zůstane-li objekt uzavřený, bude to jeho konec! O prodeji se zatím neuvažuje, to zůstává skutečně jako poslední věc! A tak opět je tu nutnost najít někoho, kdo bude mít odvahu k pronájmu! Ano, někdo takový se našel, ale bude mít trpělivost a snahu provoz rozjet? Po zkušenostech, kterými obec prošla, už je naděje malá, ale co když se to konečně podaří? Je to člověk mladý, v oboru ne zcela nezkušený, znalý místních poměrů a tak ví, do čeho jde. Obec,  jako majitel, mu bude opět nápomocná, ale jen do výše svých finančních možností, které jsou značně omezené. A co proto můžeme udělat my, obyčejní občané? Jak jen můžeme podpořit tržby v hospodě? Vždyť my na to nemáme ani peníze ani věk! A tak by to měli podpořit ti, kteří v roce 2008 tvrdili, že to bez hospody a sálu opravdu nejde. My ostatní budeme „držet palce“, aby se to novému nájemci podařilo a aby se tu alespoň uživil, když už nezbohatne! A ti, co z toho utekli? Ti budou muset – za jakoukoliv cenu – zaplatit své dluhy obci! Obec není sponzor, ale majitel!

13181. zmínka

55 cm

19.3.2024 07:40

29 cm