Interaktivní mapa

Interaktivní mapa

Geoportál

geoportal

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Aktuální stavy toků

25.6.2019 03:20

Aktuální výška:

12 cm

25.6.2019 03:20

Aktuální výška:

21 cm

25.6.2019 03:15

Aktuální výška:

24 cm

Aktuální stavy hladiny v okolí
Nový Bydžovnormální
Lázně Bělohradnormální
Rohoznicenormální

 

HK

 

czechpoint

 

Kotlíkové dotace

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018

V sobotu 7.4.2018 se naše obec připojila k celorepublikové akci Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018. Ohlášený sraz byl v 9:00 hodin u Hasičského domu. Na začátku to vypadalo, že nás bude pouze několik, ale pan místostarosta Chalupa oznámil, že "jejich parta", včetně šesti těch nejmenších dětí, již čeká u hřiště a zajistí úklid směrem na Staré Smrkovice. Během chvilky dorazili všichni místní myslivci, kteří pojali tuto akci asi jako povinnost a nebýt jich, zřejmě bychom uklízeli do neděle. Velké díky, páni myslivci!
Rozdělili jsme si nejen trasy, kam kdo půjde, ale i igelitové pytle, do kterých jsme odpadky sbírali. Velkou pomoc zajistil náš obecní údržbář, pan Šimurda, s traktorem a valníkem, který se nejprve připojil ke skupince uklízející trasu Loučná Hora - Ohnišťany, a pak, na zavolání, společně s Tomášem Chalupou, nakládali pytle s odpadem ve všech místech úklidu. Za pomoc děkuji i panu Romanu Tobolkovi, který také pomohl s odvozem pytlů. Uklidili jsme příkopy u všech " výpadovek" z Ohnišťan (tj. směry - Loučná Hora + Podlesí, Šaplava, Staré Smrkovice, Obora, Tereziny Dary, Lískovice). Jak jsem již zmínila, směrem na Staré Smrkovice uklízeli nejmladší účastníci, pod patronací hasičů. Trasy Loučná Hora, Podlesí a Šaplava si vzali na starost myslivci a ten zbytek - Obora, Tereziny Dary a Lískovice uklízely "dámy z obecního úřadu" a Míša Čápová. Co nás hodně potěšilo, bylo, že jsme se kousek za přejezdem směrem na Oboru, potkali s dalšími nadšenci, kteří také uklízeli. Nepoprali jsme se o žádnou vyhozenou PET-lahev, jen jsme si chvilku popovídali. Uklízeli pod patronací Mysliveckého spolku Březina v Oboře a dokonce nám nabídli, jestli chceme ty plné pytle odvézt. Byl to v tu chvíli opravdu úklid bez hranic.
Ukončení celé akce bylo domluveno na fotbalovém hřišti, kde jsme měli naplánováno opékání buřtů a společné posezení. Vzhledem k tomu, že každá skupinka skončila úklid v jiném čase, nepodařilo se nám na hřišti společně sejít. Ale i když po částech, tak nějaké občerstvení proběhlo a doufám, že to ještě napravíme.
A kolik jsme toho posbírali a co všechno jsme našli? Na konci jsme měli téměř 100 pytlů se sebranými odpadky, několik pneumatik a dílů z osobních aut, jednu autobaterii a k tomu ještě v neděli dopoledne pan Šimurda naložil zbytky od elektro kabelů, které se povalovaly v obecním lese. Naše "úlovky" můžete sami posoudit na fotkách níže. Jen to jsou úlovky trochu smutné a je zarážející, že je pro někoho jednodušší nebo možná jen zábavné vyhazovat takovýto odpad do přírody.
Jak dokládají některé z fotek, připojilo se k nám i pár spoluobčanů, kteří uklízeli před vlastními domy. I vám patří poděkování.
Sobotní počasí bylo opravdu jarní a jen je škoda, že se náš nesešlo víc. Tak snad příště.
Eva Jiříčková
Fotky: E. Jiříčková, Z. Chalupa, J. Bucek